IXJANA na 11.Pune International Film Festival w Indiachstiwalu Filmowym

Film IXJANA został pokazany w sekcji Global Cinema na Pune International Film Festival w Indiach, a już jutro będzie go można oglądać na festiwalu filmowym w Rotterdamie.

 

IXJANA na 42. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie

Film IXJANA kontynuuje swoją drogę po najważniejszych festiwalach. 25.01.2013 odbył się jego pierwszy pokaz na 42. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Film został pokazany w bardzo prestiżowej sekcji Bright Future.

 

Uroczysta premiera w warszawskim kinie ATLANTIC

Wczoraj (19.11.2012) odbyła się uroczysta premiera filmu IXJANA w warszawskim kinie "Atlantic". Oprócz aktorów (Borys Szyc, Sambor Czarnota, Ewa Hornich), członków ekipy oraz reżysera Michała Skolimowskiego mieliśmy przyjemność gościć m.in. tak znamienitych gości jak Andrzej Wajda.
Film wejdzie do kin w najbliższy piątek 23.11.2012 roku.

 

 

IXJANA na 11.Pune International Film Festival w Indiach

Film IXJANA został pokazany w sekcji Global Cinema 11 edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Pune w Indiach

 

Monolith Films informacja prasowa z dn. 15.11.2012

Wczoraj (14.11. 2012) na MFF w Rzymie odbyła się światowa premiera filmu Michała i Józefa Skolimowskich "Ixjana".

Michał Skolimowski

Na konferencji prasowej i na czerwonym dywanie MFF w Rzymie wśród wielu wybitnych twórców światowego kina pojawił się scenarzysta i reżyser filmu "Ixjana" Michał Skolimowski z fotografią nieżyjącego brata Józefa Skolimowskiego współ-reżysera, współscenarzysty i kompozytora muzyki do filmu "Ixjana".

cytat z rp.pl

Ten metafizyczny dramat bierze udział w głównym konkursie i natychmiast został uznany za fascynujący.

W filmie synów reżysera Jerzego Skolimowskiego występują m.in.: Sambor Czarnota, Magdalena Boczarska, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Anna Dereszowska, Ewa Hornich i Jan Frycz.

Producenci i twórcy filmu podkreślają, że drugi film fabularny braci Skolimowskich ma swą prapremierę w dramatycznych okolicznościach i z całą pewnością będzie odczytany jako epitafium dla zmarłego w maju tego roku młodszego z braci, Józefa, współautora scenariusza i współreżysera. Józef Skolimowski skomponował również muzykę do filmu.

"Ixjana" z podtytułem "Z piekła rodem" to historia młodego pisarza, Marka, który trafia na bal do ekscentrycznego milionera wydawcy, gdzie dowiaduje się, że jego debiutancka powieść zostanie wydana. Wydarzenia wieczoru i używki sprawiają, że bohater traci pamięć i nabiera pewności, że zabił swojego przyjaciela. Zaczyna szukać prawdy nieświadom tego, że padł ofiarą intrygi.

Na konferencji prasowej w Audytorium Parco della Musica, gdzie trwa rzymski festiwal, Michał Skolimowski powiedział, że jest zafascynowany czarną magią i interpretacją snów, a - jak dodał- punktem wyjścia filmu były książki Zygmunta Freuda. Reżyser opowiadał, że scenariusz był wielokrotnie zmieniany. Pytany o artystyczne inspiracje, mówił o wpływie literatury greckiej, a także Dantego, Goethego, współczesnej literatury.

Dziennikarze chcieli też wiedzieć, jak ojciec, bardzo znany we Włoszech i nagrodzony w Wenecji reżyser Jerzy Skolimowski zareagował, gdy dowiedział się, że jego synowie chcą zająć się filmem. Autor "Ixjany" wyjaśnił, że pasja narodziła się przypadkowo podczas spaceru w lesie. To wtedy bracia rozmawiając stwierdzili, że chcieliby nakręcić film o swoich doświadczeniach. Ojca poprosili o to, by ich film wyprodukował. Tak powstał "Motyw cienia"- opowiadał Michał Skolimowski.

Włoskie media w pierwszych relacjach podkreślają, że najlepszym elementem "Ixjany" są zdjęcia, których autorem jest Adam Sikora.

- To film fascynujący i nie do odszyfrowania - zauważa się w pierwszych recenzjach. Krytycy zwracają uwagę na bogactwo "literackich i filmowych sugestii", odnajdując w filmie liczne nawiązania, od Michała Bułhakowa do Romana Polańskiego.

Kiedy dowiedzieliśmy się dopiero teraz, że Józef Skolimowski zmarł w maju w Indiach, odebrało nam mowę - przyznał jeden z włoskich dziennikarzy po konferencji.

Polska premiera filmu Ixjana 19 listopada o godz.20.30 w Warszawie w kinie Atlantic

 

W kinach już od 23 listopada 2012


Reżyseria: Józef Skolimowski, Michał Skolimowski

Scenariusz: Michał Skolimowski, Józef Skolimowski

Zdjęcia: Adam Sikora

Muzyka: Józef Skolimowski

Producent: Jacek Samojłowicz, Film Media

Scenografia i dekoracja wnętrz: Katarzyna Boczek

Kostiumy: Anna Różyńska – Skolimowska

Charakteryzacja: Eleonora Wojtulewicz

Koprodukcja: Film Studio Produkcyjne, Orka sp. z o. o., Estrada Poznańska, Narodowe Centrum Kultury, Studio Filmowe Perspektywa, Studio Filmowe Kadr, Opus Film sp. z o. o., Skopia Film sp. z o.o. Film współfinansowany przez PISF – Dyrektor Agnieszka Odorowicz

Dystrybucja: Monolith Films

Żródło informacji: rp.pl oraz Monolith Films

Wyrażamy zgodę na pobieranie i używanie załączonej fotografii do celów informacyjnych i promocyjnych filmu Ixjana.

http://93.159.14.195/download/images.php?s=5bd345b45d0e8fc0d8abc5c040682902

 

Strona 1 z 2